Żagle na Jeziorze Solińskim

Jezioro Solińskie to ciekawa propozycja dla turystów odwiedzających Bieszczady. Zarówno sam zbiornik, jak i znajdująca się na nim zapora są celem tysięcy turystów. Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem w Polsce, a wybudowana w latach 60. tama jest najwyższą tego typu konstrukcją. Wysokość zapory osiągnęła imponujący rozmiar 81,8 metrów. Podziwianie tego betonowego kolosa zapiera dech w piersiach. Na dnie zbiornika leżą pozostałości miejscowości Soliny, dlatego jezioro nosi tę nazwę. Natomiast kwestia noclegów w Solinie nie będzie stanowić problemu dla nikogo, bowiem w bazie Meteor (noclegi i hotele) można znaleźć wiele wygodnych i niedrogich pokojów do wynajęcia, pensjonatów czy domków letniskowych.

Jezioro Solińskie położne na północny zachód od Bieszczadów ma powierzchnie ponad 22 km2, a linia brzegowa to około 150 km. Wokół funkcjonuje wiele ośrodków wczasowych. Baza noclegowa tego regionu zlokalizowana jest głownie w takich miejscowościach jak Solina, Polańczyk i Myczkowiec. Przyjeżdżający tu turyści bez trudu znajdą odpowiednie dla siebie miejsca noclegowe, Solina bowiem jest odwiedzana o każdej porze roku. Zbiornik Soliński został wybudowany z myślą o ochronie okolicznych terenów leżących w Dolinie Sanu przed powodziami. Mimo, że idea budowy zapory powstała już w okresie międzywojennym, to na budowę zdecydowano się dopiero w latach 60. Ostatecznie tama została oddana do użytku w 1968 roku i od tego czasu datuje się początek istnienia Jeziora Solińskiego w kształcie, jaki dziś znamy.

Poza ochrona przed powodziami zapora ma jeszcze jedna funkcję – zlokalizowana jest tam elektrownia wodna zaopatrująca okolice w energię elektryczną. Moc elektrowni, która została oddana do użytku w marcu tego samego roku co tama wynosi 200 MW. Zbiornik powstały po zbudowaniu betonowej tamy, której wagę szacuje się na ponad 2 mln ton, jest naprawdę imponujący.

Poza olbrzymią powierzchnią i długa linią brzegową soliński zbiornik ma rekordową pojemność 472 mln m3 wody! Długość zbiornika przekracza 26 kilometrów. To idealny akwen do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Wokół zbiornika powstało wiele przystani i klubów jachtowych. Lustro jeziora jest idealnym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Zmienne wiatry i kilometry kwadratowe jeziora to prawdziwy raj dla miłośników żagli. Poza tym przyjeżdżają tu amatorzy pływania na deskach windsurfingowych i innych wodnych sprzętów. Nad Soliną można wypożyczyć kajaki, rowery wodne i rokoszować się relaksem nad jeziorem w przepięknym, malowniczym otoczeniu lasów i gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>