Najwyższy budynek sakralny w Opolu i w Polsce

Opole jest znanym ośrodkiem kulturalnym, ale również sakralnym. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest kościół katedralny Świętego Krzyża zlokalizowany przy ulicy Katedralnej 2. Na pozór nie wygląda wyjątkowo, jednak kryje w sobie cudowny obraz, któremu cześć oddał sam Jan Paweł II. Trzeba także dodać, iż katedra znajduje się na liście najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. Niektórzy ludzie uwielbiają zwiedzać budynki o takim charakterze, chociaż każdy z innych powodów. Jedni wędrują do świątyń w celach duchowych, a inni po to, aby podziwiać dokonania dawnych architektów i artystów. Czy zatem warto odwiedzić w takim celu także Opole i jego najsławniejszy kościół? Chyba tak.

Katedra jest typowo rzymskokatolicką parafią, która wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego. Obecny budynek został stworzony w miejscu wcześniejszych świątyń, pochodzących z XI i XIII wieku. W mieście wyróżnia się wieżami o wysokości 73 metrów, co sprawia iż katedra stanowi najwyższą budowlę na okolicznych terenach. Sam budynek został wzniesiony w stylu gotyckim, przy czym wyżej wspomniane wieże mają charakter neogotycki. Przy remoncie wykorzystano czerwoną cegłę, jak również technikę wątka wedyjskiego, który był popularny w naszym kraju do XV wieku. Polega on na tym, iż murach są dwie powtarzalne warstwy przedzielone jedną główką cegły. Daje to wyjątkowy wzór ułożenia kamienia. Turyści rezerwujący tu noclegi (bukowanie internetowe) z pewnością zauważą różnicę między taką techniką układania cegieł, a innymi. Katedra jest przykryta dachem pokrytym miedzią, jednak nie to różni ją od innych polskich kościołów.

Corocznie baza noclegowa zapełnia się pielgrzymami z kraju, wędrującymi do świątyni, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Opolskiej (podgląd internetowy wikipedia.org/wiki/Obraz_Matki_Boskiej_Opolskiej), będący wcześniej w Piekarach Śląskich. Znajduje się on w jednym z bocznych ołtarzy i pochodzi z XVI wieku. Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem na lipowej desce został ozdobiony przez papieża Jana Pawła II srebrno-złotą koroną w latach 80. ubiegłego wieku. Kopia do dzisiaj znajduje się w Piekarach Śląskich. Najwyższy kościół w Opolu jest jednocześnie jednym z najwyższych budynków sakralnych na terenie naszego kraju. Wędrując między jego murami można zobaczyć jeden z najważniejszych obrazów województwa opolskiego. I jeżeli nie ma dla nas znaczenia duchowego, to na pewno wywrze wrażenie artystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>