Mrągowskie abc dla turysty

Miasto jakim jest Mrągowo nie jest największe. Liczba ludności to nieco ponad 25 tysięcy mieszkańców. Jednak mimo to, miejsce to jest rozsławione na całą Polskę. Czy jest to odpowiednia propozycja na wakacje czy urlop? Czy mrągowska baza noclegowa jest wystarczająco dobrze zorganizowana, aby przyjmować duże ilości turystów w środku sezonu? Mrągowo oferuje urlopowiczom całe sporo atrakcji jeżeli chodzi o zabytki i architekturę. Co więc warto tu zobaczyć? Na pewno ratusz – bez wątpienia jeden z najciekawszych obiektów miasta. Powstał on na początku XIX wieku i dziś jest siedzibą administracji miasta i jednym z najważniejszych kulturalnie i architektonicznie obiektów. Kilkanaście lat temu został on zmodernizowany i odnowiony – obecnie ma tu miejsce również nieduże muzeum ukazujące historię miasta. Jeżeli mowa o ciekawych budynkach, to nie sposób nie wspomnieć o kamienicach.

Miasto z racji niedużej powierzchni sprawia, że wszędzie mamy dosłownie kilka kroków. Kamienice połączone są z ratuszem, dlatego też możemy obserwować ich wygląd i porównywać równocześnie. Tuż obok kamienic mieści się stara strażnica. W XVIII wieku stacjonowały tu bośniackie wojska i półki wojskowe. Całość oplatają piękne i klimatyczne brukowe uliczki. Władze miasta uznały, że ulice te nie będą zalewane asfaltem, aby zachować ich oryginalny wygląd i styl, który odciska się na całym mieście. Noclegi czy restauracje, a nawet apteki to w większości zaadaptowane stare budynki po dawnych kamienicach. Warto wspomnieć o najstarszej aptece miasta – Apteka pod Orłem powstała już w XIX wieku i mieści się w jednym z najstarszych budynków miasteczka. Jest to miasto otwarte na odmienność etniczną i kulturową, dlatego też mamy tutaj cerkiew. Powstała ona ponad sto dwadzieścia lat temu i przez ten krótki okres jak na świątynię, była już przerabiana na żydowski kościół. Obecnie jednak nadal pełni rolę cerkwi. Ciekawym i wartościowym obiektem jest również kamienica rabina – jest to symbol żydowskich interesów, które kwitły tutaj w XIX wieku.

Mrągowo jest otwarte dla wszystkich, dlatego też jakiekolwiek mniejszości będą się czuły tu swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie. Wysoka kultura i poziom rozrywki dla każdego to elementy charakterystyczne tego miasta i regionu, który przyciąga turystów z całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>