Kościelisko – co warto zobaczyć

Kościelisko to podhalańska wieś położona nieopodal Tatr. Leży ona dokładnie w Rowie Kościeliskim i na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego, a po części także na terenie dolnej Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Jest to duża wieś wypoczynkowo – turystyczna, w której skład wchodzi aż dwadzieścia jeden osiedli (dawnych osad pasterskich, nazywanych polanami – skąd też pochodzi potoczna nazwa miejscowości, czyli Polany). Istnieje tu bogata baza noclegowa, liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im przytulne noclegi. My rezerwowaliśmy miejsca noclegowe na portalu , zrobiliśmy to kilka tygodni przed wyjazdem, ponieważ wtedy jest większa szansa na znalezienie najlepszej kwatery.

Kościelisko jest świetną bazą wypadową w góry, możemy tu wypocząć, mając bardzo niewielką odległość do Zakopanego – dlatego też koniecznie powinniśmy się tam wybrać. Oczywiście warto także zobaczyć Dolinę Kościeliską. Według legendy, uciekał tędy przed Szwedami król Jan Kazimierz, stąd nazwano tę trasę Drogą Królewską. Nas na szczęście nikt już nie goni, możemy zatem całkiem spokojnie się przespacerować i pozachwycać widokami. Jeśli przyjedziemy tu w dogodnym momencie, możemy nie tylko spacerować, ale także wybrać się na narty. Jest to jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach Wschodnich i bardzo chętnie wybierana przez turystów. Jeśli chcemy zobaczyć z bliska Tatry, na pewno dobrym pomysłem będzie wycieczka do przepięknej Doliny Chochołowskiej. Jeśli zaś pogoda pozwoli, powinniśmy również zdobyć Giewont – który według legendy ma kształt śpiącego rycerza. Kolejny obowiązkowy punkt to oczywiście Kasprowy Wierch, który jest drugim najbardziej znanym obok Giewontu szczytem górskim po polskiej stronie Tatr. Znajdziemy przy nim nie tylko interesujące i wymagające podejścia, ale również kolejkę linową oraz stoki narciarskie. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Tatrach jest natomiast Dolina Pięciu Stawów – jeśli chcemy, by zachwyciły nas tutejsze malownicze krajobrazy, koniecznie musimy się tam wybrać. Jest to najprawdopodobniej najbardziej popularna dolina w polskich Tatrach, która ma charakter polodowcowy. Znajduje się w niej pięć górskich jezior. Wygląda przepięknie zarówno zimą, jak i latem. Jeśli chcemy się dowiedzieć ciekawostek na temat tutejszej historii i kultury, warto wybrać się do Muzeum Tatrzańskiego, a także do Muzeum Karola Szymanowskiego. Jeśli natomiast podoba nam się tutejszy styl budownictwa, możemy odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego i poznać bliżej jego historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>