Jak zwiedzać Duszniki-Zdrój?

Duszniki-Zdrój to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk południowej Polski oraz wyjątkowo piękne miasto. Poza tym, że są tu liczne sanatoria, baza noclegowa {patrz -> Meteor}, a w okolicy znajdują się inne miejscowości ze słynnymi zabytkami oraz źródłami wód mineralnych – warto zwiedzić samo miasteczko.

Od maja do października wybrać się można na wycieczkę kolejką retro, kursującą co godzinę ulicami Dusznik, z którą poznamy wszystkie najważniejsze punkty miasta. Wycieczka rozpoczyna się w rynku, niedaleko pręgierza, gdzie ścięty został.. sam kat, który romansował, dopóki nie wydały się jego schadzki z żoną miejskiego radnego. Warto też przyjrzeć się kamienicom wokół rynku, z których każda opowiada fragment historii miasta, z herbami cechowymi, pamiątkowymi tablicami i płaskorzeźbami. Kolejka malowniczą trasą jedzie do Parku Zdrojowego, gdzie mieści się Pijalnia Wód Mineralnych oraz Dworek Chopina, w którym kompozytor dał koncert w czasie swojego pobytu w uzdrowisku. Warto zwiedzić wnętrze, a także pospacerować po pięknym Parku Zdrojowym, z fontannami i ciekawą roślinnością. Kolejny przystanek to Podgórze, gdzie według opowieści, willę dla Ewy Braun miał postawić Adolf Hitler. W miejscu dawnych wsi rozciąga się piękna górska panorama, zobaczyć można barokową kaplicę z 1702 roku i odwiedzić stadninę. Dalej jedziemy do rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie można spotkać gatunki drzew i innych roślin, typowych dla syberyjskiej tundry, jak brzoza karłowata, sosna błotna, rosiczka, borówka bagienna, żurawina błotna. Przy odrobinie szczęścia ze ścieżek dla turystów lub drewnianej wieży widokowej można wypatrzyć lub usłyszeć bociany, cietrzewie i głuszce. Występują tu też rzadkie motyle i pajęczaki. Ostatni przystanek to stacja narciarska w Zieleńcu, gdzie poza sezonem można podziwiać malownicze krajobrazy gór i lasów.

W pobliżu Dusznik znajdują się też inne niezwykłe miejsca jak Kudowa-Zdrój, Wambierzyce, Park Narodowy Gór Stołowych {patrz -> Wikipedia}. Uzdrowiskowa miejscowość zachęca więc do zostania tutaj na dłużej, by poświęcić czas na nieśpieszne odkrywanie jej uroków i okolic. Dostępne są tu pensjonaty, hotele, spa i sanatoria, wille, domki i prywatne pokoje oferujące noclegi. Duszniki-Zdrój warto odwiedzić o każdej porze roku, spędzając tu kilka dni albo i dłuższy urlop, korzystając z zalet uzdrowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>