Imprezy w Białym Dunajcu

Biały Dunajec to duża podhalańska wieś, znana przede wszystkim z walorów przyrodniczych, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Latem do dyspozycji przybywających tu gości, są szlaki turystyczne oraz rowerowe, zimą natomiast trasy biegowe. Bez względu na porę roku można tu zachwycać się pięknymi, górskimi krajobrazami oraz kameralną atmosferą. W przeciwieństwie do obleganych, górskich kurortów, jak choćby Zakopanego, w Białym Dunajcu dominują kameralne obiekty noclegowe, gdzie z łatwością można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta (). Dlatego też wypoczynek tutaj polecany jest szczególnie rodzinom z dziećmi oraz osobom, szukającym spokoju. Nie znaczy, to oczywiście, że w Białym Dunajcu nic się nie dzieje. Dla każdego gościa spragnionego wrażeń, znajdzie się wiele ciekawych corocznie organizowanych imprez, w których wzięcie udziału, będzie niezapomnianym przeżyciem. Do rokrocznie dobywających się wydarzeń, należy:

* Parada Gazdowska – imprezę rozpoczyna przejazd kumoterkami (tradycyjne sanki góralskie), przez ulice Białego Dunajca, drugim etapem zawodów są wyścigi konne, które składają się z trzech konkurencji (wyścigi kumoterek, skiring, ski-skiring). Parada Gazdowska organizowana jest na początku stycznia.

* Ogólnopolski Podhalański Rajd Narciarski LZS – to zawody narciarskie połączone z konkursem wiedzy o Podhalu i Tatrach. Rajd odbywa się co roku na początku marca.

* Wielkanocna Kosołecka – konkurs dla najmłodszych, na najpiękniejszy i przygotowany zgodnie z tradycją koszyk wielkanocny. Termin konkursu to Wielka Sobota.

* Majówka Wędkarska – zawody wędkarskie, organizowane w weekend majowy.

* Wybory Najśwarniyjsyj Górolecki – impreza organizowana jest w pierwszej połowie lipca.

* Dzień Pstrąga – zawody wędkarskie oraz kulinarne, gdzie główną rolę odgrywa pstrąg. Odbywają w ostatni weekend lipca.

* Dunajeckie Granie – zawody piłkarskie, organizowane w lipcu.

* Festyn Gliczarowski – festyn połączony z występem regionalnych zespołów oraz kiermaszem ludowych wyrobów, odbywa się w Gliczarowie Górnym w sierpniu.

* Festiwal Papieski – 22 października odbywają się w ramach Festiwalu konkursy recytatorskie, plastyczne i muzyczne, poświęcony papieżowi – Janowi Pawłowi II.

* Konkurs Młodych Toniecników – turniej tańca zbójnickiego i solowego, dla dzieci i młodzieży, odbywa się w listopadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>